728 x 90
Keşfet Hollandalı Tarzı Kapı Açma

Hollandalı Tarzı Kapı Açma

6 ay önce     Keşfet 0
Hollandalı Tarzı Kapı Açma

Otomobilden inerken aracın kapısını nasıl açtığımıza pek kafa yormayız. Çocukken belki babanız bazen seslenir, “araç geliyor mu kontrol et” diye ama Türkiye’de kapıya yakın geçen bir araç trafiği nadiren vardır. Ve yetişkinlikte pek kafayı takmayız, kapıya elimizi atar, savurur ve ineriz.

Ama bisiklet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde aniden açılan kapıya çarpan bisikletçi sayısı hiç de az değildir.

O ülkelerde motorlular ve bisikletçiler farkındalık oluşturmak için uğraşırlar, kapıyı açmadan önce bakın diye…

Bisiklet kullanmanın en yaygın olduğu ülkelerden Hollanda da ise bu sıkıntı yıllar öncesinden çözülmüştür. Sosyal farkındalık mı? İnsanların duyarlı olması mı? Hayır… Sadece Hollanda tarzı kapı açma tekniği sayesinde.

Hollandalı bir şöför aracından inerken kapıyı sağ eli ile açar. Bu durum vücudunuzu istemsiz olarak döndürmenizi sağlar, bu sayede ineceğiniz yol görüş alanınıza girer.

 

Biz buna Hollandalı tarzı kapı açma (yani Dutch Reach) desek de Hollandalılar buna sadece kapı açma diyorlar. Yani başka türlüsünü bilmiyorlar çünkü yıllardan beri tüm sürücü kurslarında “araba kapısı sağ el ile açılır” diye öğretiyorlar, babalar çocuklarına “arabadan kapıya uzak el ile inilir” diye anlatıyorlar.

 

Bu sebepten “sağ el ile kapı açmak” onlar için “vites değiştirirken debriyaja basılır” gibi araç kullanmanın değişmez ve sıradan bir kuralı.

Bu durum bize büyük problemlerin basit dizayn değişiklikleri ile nasıl kolayca çözüme ulaştırılabileceğini gösteriyor.

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!